Welcome
Login

Chrámy těla dokument o kulturistice

Published by fantomas in CZ/SK Filmy Dokumentární Sportovní
3,370 Views

Thanks! Share it with your friends!

URL

You disliked this video. Thanks for the feedback!

URL


O filmu

Dokumentární

Česko, 2010, 71 min

Dokumentární film z produkce HBO zavede diváka především do světa kulturistiky, seznámí ho s českými protagonisty tohoto sportu a jejich lidským i sportovním zázemím.
Že žijeme v době kultu těla netřeba zdůrazňovat. Tento fenomén má svoje pozitivní, kuriozní i negativní podoby. Postihl obě pohlaví, všechny sociální vrstvy, jde napříč věkovými skupinami, stal se výhodným obchodním artiklem, motivačním prvkem i černou můrou několika odvětví medicíny. Je metou, touhou, snem, kultem… modlou na oltáři je vypracované tělo. Někdo do něj investuje víc, jiný méně. Investice může znamenat několik hodin tréninku týdně, ale i denodenní těžkou dřinu, chirurgický zákrok, odříkání, balancování na hranici k sebemrzačení. Někdo provozuje kulturistiku jen a jen pro vlastní potěšení, jiný (jiná) touží po medailích z mezinárodních soutěží.
Tvarování těla prostřednictvím zdvíhání závaží je známé již z antické doby, ale jako samostatný sport se kulturistika prosadila až koncem 19. století. Zpočátku byla rozšířena především v USA a do Evropy se dostala až po druhé světové válce. Uznání za oficiální sport se však kulturistika dočkala až v roce 1998.
V souladu s okolním světem a tělesným obrazem se snažíme o své tělo pečovat, formovat ho a měnit. Od zájmu je však jen krůček k posedlosti, od zdravé výživy k chronickým dietám, od cvičení ke kulturistice, steroidním hormonům a kosmetické chirurgii. Z tělesného zdraví a krásy se stává předmět obchodu a manipulace. Zatímco vítěze je možné spočítat na prstech jedné ruky, obětí přibývá po tisících. (MUDr František Krch)
Chrámy těla je film, který zavede diváka především do světa kulturistiky, seznámí ho s českými protagonisty tohoto sportu a jejich lidským i sportovním zázemím.

Show more

Post your comment

Comments

Be the first to comment